13 Ocak 2011 Perşembe

Toprakarme (Donatılı Zemin) Duvar Sistemi

1966’da Fransız bilim adamı Henri Vidal tarafından gündeme getirilen donatılı zemin tekniği, ortaya atıldıkları tarih itibari ile üzerinde yapılan çalışmalar ışığında günümüze kadar büyük bir ilerleme ile gelmiştir. Teknik, beraberinde getirdiği düşük maliyetler ve iş süresi ile birçok projeye mühendislik çözümü olarak sunulmaktadır.
Toprakarme, aslında tabiatın içinde milyonlarca yıldır mevcuttur. Ağaç kökleri, kuş yuvalarındaki çalı parçacıkları Toprakarme uygulamasına birer örnektir.
Toprakarme sistemin esası, zemin ile donatının birlikte kullanımına dayanmaktadır. Zemin ile özel aderanslı çelik donatının birlikte yerleştirilmesi, bu malzeme arasında temas yüzeyinde bir sürtünme yaratmaktadır.
Zemin kütlesinin içinde oluşan gerilmeler özel galvanizli çelik şerit donatılar tarafından karşılanır. Bu gerilmeler şeritlere sürtünme vasıtasıyla transfer edilir. Böylece bu iki malzeme, tek ve kompozit bir inşaat malzemesi yaratmaktadır.
Genel olarak, betonarmenin kullanım amacına benzerlik gösteren bu sistem, zeminin mekanik özelliklerini ekonomik bir şekilde geliştirmek için kullanılmaktadır. Dolgunun akmasını engellemek ve estetik bir görüntü sağlamak amacı ile donatılı zemin bloğunun yüzünde prekast cephe paneller kullanılır.
Toprakarme yapıları temel tesviye betonu, prekast cephe panelleri, özel galvanizli çelik şerit donatılar, granüler geri dolgu malzemesi gibi temel elemanların yanı sıra diğer bazı aksesuarların (galvanizli kelepçeler, galvanizli cıvata-somun, EPDM lastik takoz ve derz dolgu fitili) yardımı ile oluşturulmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder